Аптека під орлом у Кракові

Аптека під орлом (пол. Apteka Pod Orłem) – єдина аптека, що діяла на території Краківського гетто. В даний час філія Краківського історичного музею. Знаходиться на Площі Героїв Гетто, 18.

Аптека під орлом у Кракові

Аптека під орлом у Кракові

З 1940 по 1943 роки аптека знаходилася на території Краківського гетто. Аптека перебувала у власності Тадеуша Панкевича – єдиного поляка, який проживав у Краківському гетто. Аптека була конспіративним місцем, через яке польське підпілля зв’язувалося з єврейським рухом опору в Краківському гетто.

Одночасно з наказом євреям переселитися в гетто полякам було наказано виїхати з призначеного для гетто кварталу і отримати натомість у власність залишене євреями житло, майно, лікарські кабінети, ремісничі майстерні, аптеки…

Взяти натомість аптеку, що належить євреям, пропонували і Тадеушу Панкевичу. Тадеуш був поляк, потомствений фармацевт, харизматична людина, з університетською освітою, аптека якого з цікавою назвою “Аптека під орлом” перебувала на розі площі Згоди в будинку номер 18. Дісталася вона йому від батька ще в 1933 році, а сам Юзеф Панкевич володів нею ще з 1909 року. Тепер аптека потрапляла на територію гетто для євреїв.

Аптека під орлом у Кракові

Аптека під орлом у Кракові

Аптека. Краківське гетто

Аптека. Краківське гетто

Площа Краківського гетто

Площа Краківського гетто

Але Тадеуш не хотів залишати свою аптеку. Йому було шкода справи батька, та й міркування у нього були чисто комерційні. Він вважав, що після закінчення війни йому доведеться повернути чужу власність, так краще вже не позбавлятися своєї і не зазіхати на чужу. Пішли в хід хабарі та зв’язки, і німці не стали наполягати на його переїзді.

Так аптекар Тадеуш Панкевич виявився єдиним неєвреєм в гетто. Так він мимоволі став свідком всього, що там відбувалося: від створення гетто і до його знищення. Дуже скоро площа Згоди, на якій розташовувалася аптека, незабаром перетворилася на місце, де євреїв збирали перед тим, як відправити їх до концтаборів. Туди, звідки не повертаються. Такі відправки називалися “акціями”. Все, що відбувалося на площі, було добре видно з вікон аптеки. Панкевич, власне, жив в аптеці, в одній з її задніх кімнат. Три його помічниці приходили на роботу вранці, а ввечері поверталися до себе додому.

Для євреїв аптека була не тільки місцем, де можна було купити ліки. Для них це було місце зв’язку із зовнішнім світом, місцем, де можна було зустрітися з кимось, не викликаючи особливих підозр. Панкевич іноді давав нужденним ліки безкоштовно. Іноді підгодовував голодних. Передавав записки, підроблені документи, інформацію. Виготовляв снодійне, завдяки якому з гетто непомітно, з купою якогось мотлоху, вивезли деяких дітей.

Аптека під орлом у Кракові

Аптека під орлом у Кракові

Аптека під орлом у Кракові

Аптека під орлом у Кракові

Аптека під орлом у Кракові

Аптека під орлом у Кракові

Постачав євреїв фарбою для волосся, якою вони зафарбовували сивину, щоб здаватися молодше: дітей і старих чекав табір смерті. Тадеуш ховав у себе деяке майно євреїв і навіть врятував деяких в’язнів гетто під час акції, заховавши їх, ризикуючи життям, в приміщенні аптеки. Власне, життям він ризикував весь цей час. Якби німці викрили його, дізнавшись, що він допомагає євреям, вирок був би один: смерть.

Тепер площа Згоди носить назву “Площа героїв гетто”. А Тадеуш Панкевич за допомогу євреям в 1983 році отримав звання Праведника світу, і в його честь посаджено дерево на Алеї Праведників Світу в єрусалимському музеї Катастрофи.

Після війни Тадеуш Панкевич написав книгу «Apteka w getcie krakowskim» (Аптека в Краківському гетто). Книга вперше була видана в 1947 році, але в повоєнні роки про гетто і про події в ньому не прийнято було згадувати, і книга про долю євреїв краківського гетто була забута. Потім, коли влада змінилася і історичні події перестали замовчуватися, книга була багато разів перевидана.

Після війни події, що сталися в гетто Кракова, були віддані забуттю. Аптека була в 1951 році націоналізована, Тадеуш ще два роки працював у ній директором, а потім звільнився і допрацював до пенсії в іншій аптеці. Якийсь час приміщення аптеки використовувалося як бар, а її історично цінне обладнання й інтер’єр були знищені.

Аптека під орлом у Кракові

Аптека під орлом у Кракові

Аптека під орлом у Кракові

Аптека під орлом у Кракові

Аптека під орлом у Кракові

Аптека під орлом у Кракові

Лише в 1981 році бар закрили, а в 1983 році в ній відкрилася невелика виставка, присвячена Краківському гетто та аптеці. У 2003 році вона придбала статус філії Історичного музею. Виставка створювалася за фінансової підтримки Романа Поланського і Стівена Спілберга.

Про те, що робив аптекар Панкевич в гетто Кракова, більше знали за кордоном, ніж в його рідній Польщі. Він був людиною скромною, і свої хороші справи особливо не афішував, говорити про війну він не любив. На всі питання про те, що його змусило ризикувати, рятуючи життя євреям, він відповідав: “Як чесна людина я не міг вчинити інакше”.

Аптека згадується у фільмі «Список Шиндлера». Режисер фільму «Список Шиндлера» Стівен Спілберг в 2004 році підтримав фінансовим чином діяльність аптеки, за що удостоївся звання «Покровитель культури в Кракові».

В даний час Аптека під орлом є філією Краківського історичного музею і в ній демонструється виставка «Аптека в Краківському гетто», присвячена життю євреїв в гетто, ролі фармацевта Тадеуша Панкевича у підпільній діяльності та значенні аптеки під час окупації міста.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *