Адміністративний поділ Польщі

Адміністративний поділ Польщі такий: країна ділиться на воєводства (wojewodztwo), воєводства – на повіти (powiat), повіти – на гміни (gmina).

Адміністративний поділ Польщі

Адміністративний поділ Польщі

У 1999 році введено новий адміністративний поділ. Тепер в Польщі 16 воєводств, близько 300 повітів, і 2489 гмін. Попередня адміністративна реформа була проведена 1 червня 1975 року, тоді країна ділилася на воєводства (49) і гміни.


Гміна

Це початкова і найважливіша одиниця адміністративної влади.

Керівництво гміни становлять: рада гміни, яка обирається у загальних виборах місцевого самоврядування, а також правління, що обирається радою гміни і здійснює виконавчу владу в гміні.

У сільських гмінах голова називається вуйт (wo’jt), в невеликих містечках – бурмістр (burmistrz), а у великих – президент (prezydent).

У питання гміни входять, зокрема: початкові школи, дитячі садки, бібліотеки, будинки культури, місцевий транспорт, дороги, управління ринками, охорона здоров’я.

Гміна відповідає за порядок і безпеку на своїй території, в її віданні перебувають дороги місцевого значення, організація комунального господарства, і т.д. В результаті останньої реформи тепер до компетенції гміни входять також фінансові кошти.

Повіт

У сферу обов’язків повітів включені всі локальні питання, що виходять за межі гміни. Зокрема: охорона громадського порядку і загальна безпека, протипожежна безпека та захист від повеней, попередження стихійних лих і усунення їх наслідків, утримання загальних лікарень, боротьба з безробіттям, будівництво та утримання міжгмінних доріг.

Повітові можуть делегуватися права воєводств у тих питаннях, які можуть вирішуватися на місці.

Гміна і повят вирішують всі адміністративні питання їх жителів. Таким чином громадяни позбавляються від необхідності їздити до воєводського центру для вирішення адміністративних проблем.

Повіт має окремий бюджет, а його доходи не залежать від доходів гмін.

Повіт не здійснює нагляд за діяльністю гмін, не може відбирати їх права і втручатися в їх фінансове управління. Фінансово автономний повіт може проводити власну бюджетну політику.

Рада Повіту обирається на виборах самоврядування.

Повіти робляться на стільки малими, що б вся їхня діяльність могла знаходитися під контролем виборців. Начальником ради управління є староста.

Воєводство

Карта воєводств Польщі

Карта воєводств Польщі

Воєводське самоврядування визначає політику регіону. Тобто займається питаннями, які не можуть бути вирішені на рівні повіту. Це, насамперед: рівномірний розвиток економіки (господарства), використання нововведень регіональних ринків, раціональна освітня політика до рівня університету, створення привабливих умов для інвесторів (особливо враховуючи вступ в перспективі до Європейського Союзу).

Головним показником діяльності воєводства є ефективність управління, найкраще використання регіонального потенціалу. Нові воєводства повинні бути як можна більші (мінімум – кілька мільйонів жителів), володіти великим економічним і організаційним потенціалом, а також науковим потенціалом, особливо в питаннях інновацій (вищі школи та науково-прикладні інститути), володіти культурним і творчим потенціалом.

Для довідки: Спочатку пропонувалося розбити країну на 12 воєводств, але згодом за основу був прийнятий план 1975 року (17 воєводств). І в результаті реформи 1999 року з 49 воєводств у Польщі залишилося 16; багато великих міста втратили статус воєводських столиць.

На чолі воєводського сейму, обраного на виборах самоврядування, стоїть маршал. Представником державної влади у воєводстві є воєвода, що знаходиться на сторожі державних інтересів.

Детальніше про Воєводства Польщі

Карта адміністративного поділу Польщі

Адміністративний поділ Польщі. Карта

Адміністративний поділ Польщі. Карта

Щоб завантажити адміністративну карту Польщі, можна скориставшись посиланням: завантажити

Історія адміністративного поділу в Польщі

У 1946 році відбувся перший післявоєнний адміністративний розділ, виникло 14 воєводств (wojewodstwo) і 2 великі міста (як самостійні одиниці): Варшава – столиця держави, і Лодзь. Воєводства ділилися на 299 повітів (powiat), у тому числі 29 міських. Повіти ділилися на гміни (gmina), яких було понад 3000.

Найбільшим стало Познанське воєводство (poznanskie) – 39,2 тис.кв.км, а найменшим – Гданське (gdanskie) – 10,7 тис.кв.км. Більше всього жителів налічувало Шльонське (Сілезьке) (slaskie) – 2,823 млн. чол., а найменше – Ольштинське (olsztynskie) – 352 тис.чол.

У 1950 році виникло 3 нових воєводства з центрами в Кошаліні (Koszalin), Зеленій Гурі (Zielona Gora) і Ополе (Opole).

Цей адміністративний поділ зберігся практично без змін до 31 травня 1975 року. З 1 червня ліквідовувалися повіти і адміністративна структура змінювалася з триступеневої на двоступеневу.

Було утворено 49 воєводств, у тому числі 3 в агломераціях: у Варшаві (Warszawa), Лодзі (Lodz) та Кракові (Krakow). Мінімальними адміністративними одиницями стали 2345 гмін і 814 міст, і навіть окремі райони деяких великих міст.

З 1 січня 1999 року набув чинності новий триступеневий адміністративно-територіальний поділ, що опирається знову на воєводства, повіти і гміни.

На кінець грудня 1999 року в Польщі проживало близько 38 млн. 654 тис. осіб. Середня щільність населення становить 124 людини на 1 кв. км.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *