Шенгенська віза

Історія Шенгену

До середини 80-х років минулого століття взаємна інтеграція країн Європейського Союзу досягла такого рівня, що потрібні якісні зміни правил міграції. У підсумку, 14 червня 1985 року в місті Шенген у Люксембурзі низкою держав ЄС був підписаний документ світового значення – договір про скасування паспортного контролю.

Участь країн у європейських договорах і організаціях

Участь країн у європейських договорах і організаціях

З назвою довго не мудрували, новий візовий стандарт найменували шенгенським. Зараз в Шенгенську зону входять два з половиною десятка країн.

Суть угоди полягає в можливості громадян вільно переміщатися в межах Шенген зони. Умовою такого вільного пересування є отримання шенгенської візи в будь-яку з названих країн. Сама віза має єдиний зразок для держав, які не входять в шенгенську зону.

Типи віз

Зрозуміло, мета виїзду громадян за кордон різна, так само як терміни перебування за кордоном. Тому візи поділяються на різні категорії.

Категорія А – являє собою аеропортну транзитну візу, яка дозволяє знаходитися її власникові в транзитній зоні міжнародного аеропорту без права відвідування території держави.

Категорія B – це також транзитна віза, але призначена вже для проїзду через територію однієї держави з метою відвідування іншої.

Категорія C – самий популярний тип візи. Видається вона для короткотермінових візитів. У реальності, віза С – і є справжньою шенгенською візою. По ній можна перебувати в країні, посольство якої вам її видало, а потім курсувати всередині всього шенгенського простору. Слід чітко розуміти, що працювати по даній візі не можна.

Віза С має ряд підтипів, що позначають, як правило, тривалість терміну перебування і частоту в’їзду:

  • C1 – дає право на в’їзд до 30 днів;
  • С2 – видається на час від 31 до 90 днів;
  • С3 – віза для багаторазового в’їзду (мультивіза), яка дійсна, як правило, протягом 1 року і дозволяє перебувати в Шенгенській зоні не більше 90 днів;
  • С4 – аналогічна типу С3 з тією різницею, що видається на термін до 5 років.

Категорія D – дана віза призначена для в’їзду в конкретну країну (національна віза) і дає досить широкі повноваження її власнику: перебувати на території держави тривалий час, влаштовуватися на роботу з можливістю подальшого оформлення виду на проживання і т.д.

У травні 2010 року вийшов закон, за яким по національній візі можна перебувати 3 місяці на пів року у шенген зоні.

Хоча часто можна почути фразу «шенгенська віза типу D», слід знати, що, насправді, це не зовсім так. Ще раз нагадаємо, що носити це «звання» по праву може тільки віза категорії С.

Порядок видачі візи

Процес видачі візи проходить кілька етапів. На першому в консульстві відбувається перевірка поданих документів: вивчається клопотання, комплектність необхідної документації. У клопотанні не повинно міститися суперечливих відповідей на запитання.

Після цього проводиться перевірка особи. Тут головним критерієм є законослухнянність заявника. Якщо прохання про візу подає безробітний або людина без стабільного заробітку, то перевірка щодо подібних осіб посилюється. Запитується інформація про попередні виїзди за кордон (якщо такі були) – це не стосується робочої візи.

Завдання консульства запобігти ще на етапі видачі візи загрозу незаконної імміграції в країну.

На другому етапі вже безпосередньо приймається рішення про видачу візи. Це роблять консульські працівники, відповідно з єдиними правилами, але можуть виникати ситуації, коли потрібен дозвіл центрального органу влади країни в’їзду.

Головне – пам’ятати, що ви повинні строго підтвердити документами ту візу, яку запитуєте. Якщо у вас є тільки підтвердження про бронювання місця в зарубіжному готелі, а ви претендуєте на отримання мультивізи, то така підстава дорівнює нулю. Вам не тільки не видадуть бажану візу, але і з імовірністю 50%, поставлять штамп про відмову. Таким чином, заздалегідь подбайте, щоб підстава для мультивізи виглядала значною і правдоподібною.

Як читати візу

  • Valid for – в цій графі уточнюється територія поширення візи. Якщо віза видана для відвідування будь-якої держави Шенгенської зони, то на мові країни, яка видає візу, буде значиться «Шенгенські країни». Коли ж територія обмежена однією державою, вписується код конкретної країни.
  • From … Until – вказує дату початку і закінчення терміну дії візи. Тобто, числа, коли можна по цій візі в’їхати і обов’язково виїхати з країни. Врахуйте, що час видачі візи може істотно відрізнятися від початку її дії.
  • Number of entries – тут позначається число дозволених по візі в’їздів. Варіантів тут усього три: 01, 02 або MULT. Іншими словами, 1 в’їзд, 2 в’їзди та необмежена кількість в’їздів. Варто знати, що в перших двох випадках, як тільки вказане число в’їздів буде вичерпано, віза втрачає свою придатність, навіть незважаючи на те, що кінцева дата її дії ще не минула, тобто якщо коридор ще є.
  • Duration of stay ___ days – у цій графі проставляється кількість днів, відведених на перебування в Шенгенській зоні або в конкретній країні (в залежності від категорії візи). Тут також слід знати, що термін дії візи і число днів може відрізнятися. До прикладу, з піврічною візою ви можете мати право на 30 днів перебування в Шенгені.
  • Type of visa – тут все зрозуміло, це одна з вищеописаних категорій віз: А, В, С, D.
  • Issued in – в цю графу вписується дата видачі візи, а також консульство якого міста її видало.
  • Number of passport – проставляється номер паспорта людини, якій видана віза.
  • Surname, name – вказується прізвище та ім’я того, кому видана віза.
  • Remarks – додаткова інформація, призначена для прикордонників.

Анулювання візи

Шенгенська віза видається в єдиному варіанті, тобто в закордонному паспорті не може бути відкрито відразу декілька шенгенських віз.

Існують ситуації, коли у людини вже є дійсна мультивіза країни, що входить в Шенгенську зону, а йому потрібно відправитися в іншу державу Шенгену на тривалий термін, який перекриє число днів, відведених на перебування за діючої візі. У цьому випадку необхідно подати заяву на анулювання наявної візи та подати клопотання про відкриття нової візи. У цьому випадку ви збережете одне з правил видачі шенгенських віз – вони повинні відкриватися консульством країни основного перебування.

Процедура анулювання досить проста, виконується поза чергою і не тягне наслідків для громадянина.

«Прикордонні» непорозуміння

Правила видачі шенгенських віз позначені досить чітко, але деякі пункти можуть трактуватися різними консульствами по своєму. Проте трактування консульства може не співпасти з думкою з цього приводу прикордонників, які є останньою інстанцією перед в’їздом у країну. Таким чином, наявність візи ще не дає стовідсоткової гарантії в’їзду на територію держави.

Буває, що прикордонники відмовляють у в’їзді з формальних причин – наприклад, ви в’їжджаєте в Шенгенську зону, але через іншу країну, а не ту, яка відкривала візу. Хоча правила Шенгену відводять на транзит до 5 днів.

Якщо ж ви порушите візовий режим, то на це неодмінно підуть санкції.

Коментарі до статті

  1. Валентина :

    У чоловіка шенген віза ніби він працівник польської фірми.Їде в Литву.Перетинать кордон правильніше буде через Польщу чи можна через Білорусію?І назад повертатися через ту країну якою вїхав чи не має різниці?Дякую за відповідь!

  2. Михайло :

    Добрий день. Мене звати Михайло,підкажіть будласка, як дізнатись на який термін часу заносять в систему сіс.

  3. Роман :

    Чи можна працювати в Польщі, маючи візу типу “С”

  4. Гість :

    підскажіть будь ласка, у мене венгерський шенген на 3 роки до 2016 року, віза типу C, Mult,90 днів, чи можу я перебувати у шенгенській зоні в одно півріччя більше ніж 90 днів, наприклад повних 3 місяці? 10 днів в цьому півріччі по цій візі я вже був у шенген зоні. Заздалегідь вдячний

  5. Микола :

    Доброго дня! У меня шенген віза С3, чи маю я право працювати на території польщі по ній? Дякую!

    • admin :

      Доброго дня. Це у вас культурна віза, по ній ви не маєте право офіційно працювати. Там, здається, крім викладання та роботи тренером…

  6. иван :

    Добрий день, чи можна працювати по шенген візі ціль видання 23.

    • admin :

      Доброго дня. ціль видання 23 це по карті поляка, але її відкривають національною. Якщо у вас віза по карті поляка, то ви маєте право працювати

  7. Маряна :

    Доброго дня! Маю шенген С 23 MULT 90 днів – робила по архівних документах предків-переселенців… ніякої карти поляка не маю… чи правильно розумію що маю 90 днів право перебувати на півріччя в шенген зоні? Чи можу по договору на працю час від часу працювати в Польщі? або хоч по якому небудь запрошенню аля я консультант чи довірена особа – так щоб не міняти своєї наявної візи… дякую!

  8. Руслан :

    Доброго дня!
    Маю дійсну польську національну візу Категорії Д. Щоб відкрити шенген іншої країни, треба анулювати дійсну візу.
    Підкажіть будь-ласка – куди звертатися і скільки часу це займає (День чи до 10 днів?)
    ДЯКУЮ!!

    • admin :

      Доброго дня. По візових законах ви маєте право мати і національну візу Польщі і шенген візу іншої країни одночасно

      • Юлія :

        Дуже довго шукала інформацію на цю тему)) добре, що знайшла Ваш сайт
        а знаєте може чи шенген віза може бути типу D?
        тобто чи можна одночасно мати польську національку візу і візу типу D до Італії наприклад?

  9. Андрій :

    Добрий день Маю візу типу с4 неможу працювати по ній чи можна іі аналювати в польщі і зробити нову візу робочу типу д

    • admin :

      Доброго дня. По С04 працювати неможна. Візу можна анулювати і отримати робочу тільки на Україні.

  10. марія :

    Добрий день,в мене у візі ціль видання 23 тип с я маю право по цій візі працювати.Віза видана на основі карти поляка (як я вичитала)але в мене її немає.Підкажіть бо я нічого не розумію.Дякую.

    • Андрій :

      В мене така сама ситуація хоча там поправка вроді уже 23 не на основі карти поляка а на основі родичів переселенців а 24 на основі карти поляка а чи можна офіційно працювати як так і незміг дізнатись(((

  11. Ігор :

    Якшо віза до 7.11 . чи можна 7 вїхати і виїхати?

    • Nastia :

      Добрий вечір! Якщо у мене віза категорії С і ціль видання 23, Mult 90, то я можу перебувати у зоні шенген 90 днів у кожному півріччі?

  12. Віталій :

    Подали з ансамблем документи на шенген. Їдем виступати на фестиваль. в анкеті вказали три пункти. 1 службова поїздка. 2 культура. 3 офційний візит. так от питання, чо зможу я просто перетинати кордон по цій візі? на ескурсію чи поїхати до знайомих?

    • admin :

      Так, зможете

      • Віталій :

        Щиро дякую

        • admin :

          Будь-ласка. Тільки ви зважайте, що для наступних поїздок мають бути якісь документи на підставі яких вас мають пропустити.

          • Віталій :

            Є довідка з списком культурних заходів до 2018 року. підійде?

          • admin :

            Якщо вказано, що на всі вас запрошують, то підійде. Якщо немає, то можна спробувати бронювати готелі у тих містах де буде проходити захід і прикордонникам казати, що ви саме туди їдете.

  13. Віталій :

    А є десь на сайті інфа про карти МПР?? а то реально нічого толкового про них найти не можу

  14. Віталій :

    Забрав вчора візу, C 07 Мульті. Завтра їдем з виступом) Мені казали шо головне перший раз перетнути кордон за призначенням, далі зможу їздити і в інших ціялях, головне не в комерційних

    • admin :

      Вітаю вас 🙂 Все правильно, але для тих цілей має бути якась документальна підстава.

  15. Тарас :

    Підскажіть будьласка. Я маю польську візу типу С. Ціль видання 05. Чи є офіційним робота в Люксембурзі і не суперечить законодавству Люксембурга, якщо я працевлаштований по цій віці на польську фірму, маю заключену з нею умову праці, а в Люксембург їду від неї на роботу у відрядження, або мені потрібно додатково оформлювати якісь документи, чи заключати додатковий договір? Дякую!

  16. Анна :

    Доброго дня, підкажіть будь ласка чи зараз помінялась правила і можна в паспорті мати дві діючі візи (зустрічала таку інформацію, але якогось законодавчого підтвердження не знайшла) Наприклад шенген польська туристична і національна польська робоча?
    І якщо є туристична шенген на 3 роки і там вказано 90 днів czas pobytu, то це можна перебувати на території шенгену 90 днів на рік чи загалом на ті 3 роки?

  17. Володимир :

    Добрий день!Підкажіть будь ласка, якщо рахувати перебування в Шенгені по Шенген візі “С” (180/90),то рахуються раніше дні які я перебував по національні робочі візі “D” (180/360 вона вже закінчилася ), чи робочы до Шенген немають выдношення???
    Наперед дякую за выдповыдь.

  18. Андрей :

    Доброго дня. В мене на даний час відкрита віза Шенген на закупи. В Європі я перебував тільки 5 днів. Чи можна мені поїхати в Польщу по даній візі і пробути там 2 місяці не виїжджаючи в Україну (це буде підробіток але не офіційний)? Цікавить чи не буде проблем під час перетину кордону назад!?

  19. Наталія :

    Чи можна відкрити робочу візу Польща,якщо у мене ще дійсна шенген С23? Дякую!

  20. Denis :

    Доброго дня! Маю польську візу типу D, MULT, з правом перебування 180 днів. Я пробув у Польщі 80 днів. Скажіть будь ласка, чи можу я через територію Польщі в’їхати на територію Швеції? Якщо так, то на який термін?

  21. Аліна :

    можна працювати в Польщі по шенген візі по переселенню??

  22. Павло :

    Доброго дня. В мене національна польська віза (прокатана пару разів). Чи можу я з нею полетіти зі Львова у Бельгію з пересадками у Польщі або Німеччині?

    Якщо відповідь – ні. Тоді чи можна зробити шенгенську візу(навіть іншої країни) не відміняючи національної (чи можна їх обидві мати)?

  23. Галина :

    Доброго вечора.Щоб відкрити робочу візу до Чехії,треба
    анулювати дійсну візу.У мене ще дійсна польська робоча (180-360) категорії D до лютого місяця(усі дні перебування майже використані)?,
    Підкажіть будь-ласка – куди звертатися,що робити і
    скільки часу це займає (День чи до 10 днів?)
    ДЯКУЮ!!

  24. Ігор :

    Доброго дня! В мене є віза типу С
    цль 23.Хочу працювати водієм-далекобійником в польській фірмі, але буду їздити по цілій Європі.То яку мені візу потрібно мати: нац.Д чи скасовувати С(23) і відкривати С(05)?

  25. Ксенія :

    Доброго дня! Моя польська національна віза категорії D закінчилась 10го вересня, зараз в Польщі чекаю на карту побиту. Офіційно працюю. Є угорська бізнес віза (категорія С, 90 днів) до лютого, 2017. Чи я можу зараз поїхати в іншу країну Європи? І які підтверджуючі документи мені потрібно мати із собою?
    Дуже дякую за відповідь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *