Нові правила Шенгену з 18 жовтня 2013 року

Як стало відомо, 18 жовтня набуло чинності нове правило в’їзду в країни Шенгенської угоди. Сформульовано воно було не дуже зрозуміло, тому вже тепер, і туристи, і представники турбізнесу отримали проблеми на кордоні.

Нові правила Шенгену з 18 жовтня 2013 року

Нові правила Шенгену з 18 жовтня 2013 року

Нагадаємо, нове правило в’їзду встановлено регламентом ЄС № 610/2013. Незалежно від того, за візами яких країн турист в’їжджав в шенгенську зону, загальна кількість днів його перебування там тепер не може перевищувати 90 за минулий 180-денний період. Раніше шенгенські дні рахувалися інакше: вони підсумовувалися не за минулі шість місяців, а за даним візовим півріччям.

Ця інформація була опублікована на безлічі сайтів, однак практично повсюдно читачі в коментарях висловлювали здивування, не розуміючи різницю. Спробуємо пояснити її на конкретному прикладі.

Розглянемо річну візу на 180 (90 + 90) днів перебування в Шенгені. На візі в цьому випадку стоїть цифра “90” – це означає “90 днів у півріччі”. Припустимо, віза видана 1 квітня 2013 і діє до 1 квітня 2014 року. Перший в’їзд в Шенген турист зробив по ній 13 квітня 2013: у цей момент почався відлік його візових півріч.

Перше півріччя в цьому випадку закінчиться 13 жовтня 2013. У зазначений період турист міг відпочивати у шенгенських країнах до 90 днів включно. І рівно стільки ж – у період з 14 жовтня по 1 квітня 2014 року. За старими правилами, якщо турист в’їжджав в шенгенську країну 20 жовтня, то проведені по візі дні з минулого півріччя раніше не враховувалися: відлік починався б заново. Принаймні, саме так рахували дні консульства, і прикордонники більшості держав, і проблеми на в’їзді/виїзді виникали тільки у тих, хто прострочив покладений 90-денний термін з даного півріччя.

Тепер же ситуація діаметрально інша. Якщо турист по візі з нашого прикладу витратив 10 днів у квітні, 10 днів у травні, 20 днів у липні, 30 днів серпні і 20 днів у вересні (загальна сума днів першого візового півріччя повністю вичерпана), а потім 25 жовтня (нове візове півріччя) він знову вирішить відправитися в шенгенську країну – в цьому випадку за період “25 квітня – 25 жовтня” у нього вже витрачено 80 днів з можливих 90. І в жовтні пустити його зможуть тільки на 10 днів. Якщо ж турист замість допустимих 10 днів проведе в Шенгені більший час ( орієнтуючись на зазначені “90” у візі ), то при подальшій поїздці це перевищення буде помічено, і кордон перетнути не вдасться. Можливо, порушення виявиться вже на виїзді з Шенгену, що, залежно від ставлення прикордонника до питання, може загрожувати включенням до чорного списку, анулюванням візи і так далі.

Тобто головною відмінністю став підрахунок з урахуванням “півріччя з минулого“, притому по будь-якій шенгенській візі, навіть, що вже закінчилася. Тоді як раніше в переважній більшості шенгенських країн дні рахувались тільки по поточному візовому півріччю діючої візи.

Перетин кордону з Польщею

Перетин кордону з Польщею

Наслідки цього нововведення відчують абсолютно всі мандрівники, представники турбізнесу і працівники транспорту, що виконує зарубіжні перевезення. Ті, хто проводить за кордоном тільки пару тижнів у році, з перевищенням візових днів не зіткнуться. Зате вони, як і всі інші, тепер будуть змушені стояти в довгих чергах на паспортному контролі: підрахунок днів у часто подорожуючих – це дуже тривала процедура.

У непростій ситуації опиняються авіакомпанії. Згідно з діючими правилами, у разі, якщо мандрівник прилітає в візову країну, не маючи на те права, повертати його на батьківщину зобов’язаний авіаперевізник за свій рахунок. І якщо раніше перед реєстрацією на авіарейс представники авіакомпаній лише переглядали візи на предмет їх дійсності, то тепер наявності діючої візи недостатньо.

А підрахувати дні перебування тільки по штампах туриста в паспорті неможливо. Багато прикордонників ставлять розмиті і нечитані штампи, але вони мають можливість “пробити” туриста за загальними шенгенськими базами, тоді як у авіакомпаній доступу до таких баз немає. У результаті збільшаться черги на реєстрацію (якщо авіакомпанії спробують рахувати дні по штампах) або ж число випадків, коли туриста з діючою візою розвертають на кордоні через перевищення днів за минулі півроку.

Не виключено, що і консульства тепер будуть довше обробляти візові заявки, підраховуючи, чи не було перевищення днів з урахуванням нових правил. І, нарешті, вже зараз з величезною проблемою зіткнувся турбізнес. За повідомленнями туріндустрії, туроператори екстрено інспектують паспорта співробітників, з’ясовуючи, скільки днів уже провели в Шенгені гіди, водії туристичних автобусів і представники на курортах.

Відомий як мінімум десяток свіжих випадків, коли водія туристичного автобуса або супроводжуючого групу гіда не впустили в європейську країну через перевищення дозволеного ліміту перебування в 90 днів. А це означає, що кінцевим постраждалим знову стає турист, навіть, що мандрує рідко: якщо групу через гіда розвернули на кордоні, поїздка буде зірвана.

Для демонстрації нового шенгенського правила можете завантажити шенген калькулятор, за допомогою якого можна демонстративно, на свому прикладі, побачити як все працює. Зауважимо, що калькулятор розрахунку днів перебування у шенгені має ознайомчий характер і адміністрація сайту не несе відповідальності за використання вами калькулятору 🙂

>>Завантажити шенген калькулятор<<

Завантажити шенген калькулятор архівом.

Ура! Товариші! Вітаємо з новими візовими покращеннями!!!

Коментарі до статті

  1. Анна :

    Поверніть стару систему підрахунку. То це такі спрощені умови перебування за кордоном для українця?????

    • admin :

      Так-так – нові покращення. Безвізовий в”їзд – з кожним поліпшенням все ваще і ваще відкрити візу 🙂

  2. Олександр :

    Скажіть будь ласка. По якій візі можна поїхати до Фінляндії, на збір клубніки, якщо використав 90 днів безвізу у Чехії, і потрібно одразу по приїзду з Чехії, – їхати до фінляндії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *